Retina - Diabet

 

  Diabet, şekerin yetersiz metabolizması ile karakterize edilen bir endokrin bezi hastalığıdır. Gözü  retinadaki (sinir tabaka veya ağ tabaka )kan damarlarını zarara uğratarak etkiler. Kişinin diabetik durumu devam ettikçe ve özellikle tedavi ertelenip, yetersiz kaldıkça; diabetik retinopatinin gelişme şansı da artar.

  Arkaplan (background) retinopati (diabetik retinopatinin erken evresi); dolaşan kandan retinaya serum veya yağ sızdıran kan damarları ile karakterizedir. Bu evrede görme az etkilenir fakat sızan sıvının etkisiyle, retinal sinir hücrelerine zarar veren ve tedavi edilmediği takdirde ilerleyen bir şekilde görme kaybına yol açan şişme (ödem) görülür.

Çoğalan (proliferatif) retinopati, retina içinde gelişen yeni ve normaldışı kan damarları ve bantlarla ile karakterizedir. Bu yeni kan damarları retina veya vitreus (göz küresinin merkezini dolduran jölemsi madde) içine kanama ve serum sızıntısı yapar. Bantlar retinayı çekiştirebilir ayrılma ve yırtıklara sebep olabilir.

Yüzen ve hemen ortadan kalkmayan kanın etkisiyle görme engellenir. Ayrıca, retinanın göz küresinden uzağa içekilmesine (retinal ayrılma) yol açan skar dokusunun oluşumuyla görme tehlikeye girer ve ciddi görme kayıpları veya tam körlük ortaya çıkar.

İşaret ve semptomlar

Arka plan retinopati (background retinopathy-diabetik retinopati’nin erken evresi): asemptomatik, maküler ödem, bulanık görme, ayrıntılı iş yapmada ve araba kullanmada zorluk. 
Proliferatif retinopati (ileri düzey): İleri derecede bulanık görme, ileri durumlarda aydınlık ve karanlık ayrımı yapma zorlukları. 

Tedavi

Argon lazer tedavisi (Fotokoagülasyon tedavisi )

Göz içi enjeksiyonlar ( steroid , avastin vb...)

 

 

VİDEOLAR
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Saat
Site Haritası