Göz Muayenesi

Göz doktoru nelerle ilgilenir?


Göz doktoru göz hastalıkları, göz kapakları ve gözyaşı kanalları ve sinüsler de dahil olmak üzere göz çevresi ve optik görme bozuklukları ile ilgilenir. Göz ve görme muayenesi yapmak ve gözlük reçetesi yazmak yasalarca sadece göz doktorlarına verilmiş bir yetkidir. Kimi zaman bulanık görme bizzat bir rahatsızlık olmayıp daha derin bir rahatsızlığın bulgusu olabileceğinden hekimler dışında kimse (gözlükçü, optisyen…) göz muayenesi yapamaz ve gözlük ya da lens veremez. 

Göz doktoruna ne zaman gidilmeli?


Prensip olarak 1 yaşında ,4 yaşında, ilkokula gitmeden 6 yaşında ve bundan sonra da her iki senede bir rutin göz muayenesinden geçilmelidir. Görmede herhangi bir şikayet (uzağı ya da yakını görememe) görüldüğünde, acil durumlarda (gözün zararlı bir madde ile temasında), gözde kuruluk, kızarıklık, aşırı kaşınma, sulanma ve ağrı olduğunda göz doktoruna başvurulmalıdır. 40 yaş sonrasında da gözme bozukluğu sıklıkla görülmeye başlandığından bunu bir fırsat olarak değerlendirerek tam bir göz muayenesinden geçmek de faydalı olur. Şeker, tansiyon vb rahatsızlığın gözü etkileme süreleri göz önünde tutulduğunda 2 yılda bir, 60 yaşından sonra da her yıl bir kez göz muayenesinden geçmekte fayda vardır.

Kimler göz hastalıkları açısından risk grubundadır?


Ailesinde ya da kendi hasta geçmişinde

-şeker (daibet )

-sarı nokta/leke (SMD )

-şaşılık (starbismus )

-yüksek tansiyon (hipertansyon )

-katarakt olanlar başta gelir. Sürekli olarak güneş, lazer, projektör,  kaynak gibi parlak ışık kaynaklarına korumasız bakmak durumunda olanlar da rutin göz kontrolünden geçmelidir.


İlk göz muayenesine nasıl hazırlanılmalı?


Göz doktorunuzla görüşmeden önce ailenizin ve sizin genel sağlık sorunlarınızın ve göz rahatsızlıklarınızın bir dökümünü yapın (şeker, glokom, şaşılık, katarakt, genetik hastalıklar). Varsa eski test sonuçlarını ve kullanılan ilaçları veya reçetelerini beraberinizde getirin. Kullandığınız gözlükleri de yanınızda bulundurun. Muayene öncesindeki şilkayetlerinizin (bulanık görme, yanma, kaşınma, sulanma, ağrı) net bir özetini yapın: ne zaman ortaya çıktılar? hangi sıklıkla? hangi koşullarda artıp azalıyor vb…

 


VİDEOLAR
Hava Durumu
Anlık
Yarın
7° 3°
Saat
Site Haritası